ElektronikBranschenHDTV ForumBlu-rayforum

Personnytt

Epson – Richard Robertsson

2012-02-13

Dela den här artikeln

Dela



Kommentarer

Artikeln har:
Inga kommentarer

I februari tillträder Richard Robertsson som Sverigechef för Epson. Hans uppdrag innebär att vidareutveckla Epsons verksamhet på den svenska marknaden. Den breda produktportföljen med allt från bläckstråleskrivare till interaktiva projektorer och kvittoskrivare möjliggör tillväxt inom många olika områden.

– Richard har lång erfarenhet och de kvaliteter som krävs för att möjliggöra ytterligare ett steg på den svenska marknaden. Vi är mycket nöjda med rekryteringen och är övertygade om att Richard har mycket att tillföra vår verksamhet, säger Karsten Winther, Regional Sales Manager för Norden och Benelux.

Richard kommer närmast från Symantec där han varit svensk försäljnings- och kanalchef. Han har sedan tidigare en lång erfarenhet av såväl distributörs- som återförsäljarledet från sin tid som bland annat Sverigechef hos distributören GNT.

– Jag ser verkligen fram emot att få arbeta med varumärket Epson och det svenska teamet. Under 2012 kommer nya innovativa produkter lanseras som riktar sig mot helt nya marknader. Det ger en spännande möjlighet att få bygga upp ny verksamhet i kombination med den befintliga, säger Richard Robertsson.


 

Ditt namn *

Din e-post *

Skriv en kommentar

Debattregler