ElektronikBranschenHDTV ForumBlu-rayforum

Nyheter

Köper för 40 miljarder

2012-02-21

Dela den här artikeln

Dela


Etiketter


Kommentarer

Artikeln har:
Inga kommentarer

Huawei meddelar att företaget under de kommande åren kommer köpa halvledarkretsar för 6 miljarder dollar, ca 40 miljarder kronor, från Qualcomm, Broadcom och Avago.

Huawei har haft svårt att ta sig in på marknaden i USA eftersom många amerikaner ser företaget som “armens förlängda arm”. I februari hindrades Huawei från att köpa patent från serverföretaget 3Leaf Systems i USA med hänvisning till att detta skulle innebära ett allvarligt hot mot amerikanska datanätverk. Ifjol hindrades företaget från att delta i budgivningen för ett larmkommunikationsnät och tidigare har man förgäves försökt köpa Motorola och 3Com.

Enligt ett pressmeddelande från Huawei kommer affären att skapa tiotusentals jobb i USA.

Sedan den amerikanska etableringen 2001 har Huawei slutit avtal för över 30 miljarder dollar med 280 amerikanska företag gällande allt från mjukvara, komponenter, och kretspaket till tjänster.


 

Ditt namn *

Din e-post *

Skriv en kommentar

Debattregler