Aifo har presenterat en ny version av den populära batteriblixten Elinchrom Ranger RX Quadra.
Det nya namnet är Ranger RX Quadra och tillägget RX skvallrar om att blixten nu kan kommunicera med dator via Skyport USB modulen. Det betyder att de flesta funktioner kan styras via mjukvaran EL Skyport 3.0 samt att några nya möjligheter tillkommer som till exempel styrning av blixtfördröjning.
Ranger RX Quadra har också fått en ny, kontrastrikare display som är mer lättavläst i solsken. I övrigt är egenskaperna de samma, i den 3 kg lätta batteriblixten ryms 400W fjärrstyrt studioljus fördelat på två lamputtag.
[2010-08-30]
Nokia lanserar Nokia X3, en liten mobil som kombinerar den traditionella knappsatsen, bestående av 12 knappar, med möjligheten att använda pekskärm.
[2010-08-25]
Canon kröner tio år av digitalkameror i Ixus-serien med lanseringen av Ixus 1000 HS – en kamera med 10 miljoner pixlar och 10x zoom (motsvarande 36-360mm).
[Idag, 14:01]
Det franska detaljhandelsföretaget Groupe Schiever, som ingår i Auchan-koncernen, har beslutat att installera Pricers system för elektroniska hylletiketter (ESL) i samtliga 74 Atac stormarknader.
[Idag, 13:43]
En undersökning från säkerhetsföretaget Symantec som offentliggörs idag visar på en anmärkningsvärd förekomst av nätbrott världen över: två tredjedelar (65 %) av internetanvändarna globalt har fallit offer för någon form av brott på nätet.